Viena Nacionalinės krepšinio lygos lyderių Šakių „Vyčio“ ekipa šį sezoną demonstruoja dar neregėtą bombardavimą iš trijų taškų zonos.
Antroje turnyrinės lentelės vietoje su 23 pergalėmis ir 7 nesėkmėmis esanti Eriko Kučiausko treniruojama komanda vidutiniškai per rungtynes pataiko po 11,9 tritaškio, o tai yra geriausias rezultatas NKL istorijoje.
Iki šio sezono daugiausiai tritaškių pataikydavo Raseinių „Rasų“ ekipa, 2016-2017 metais įmesdavusi po 11,1 tritaškio. Šį sezoną mažiausiai nuo „Vyčio“ atsilieka Vilniaus „Perlas“, per mačą realizuojantis po 9,5 tritaškio.
„Aš žaidimą modeliuoju pagal tai, kokia komanda yra suburta. Kadangi iš 11 krepšininkų puikiai metančių yra 9, tai reikia išnaudoti jų stipriąsias savybes, – svetainei „nklyga.lt“ pasakojo „Vyčio“ treneris E. Kučiauskas. – Mes turime du centrus (Aurelijų Pukelį ir Karolį Brusoką – aut. past.) ir praktiškai tuo mūsų ūgis baigiasi. Dėl to privalome žaisti greitą krepšinį, labiau paremtą perdavimais. Filosofija yra tokia – kam daryti derinį, jeigu žmogus yra laisvas ir gali pataikyti? Tiesiog reikia tokias progas išnaudoti. Aišku, mes nesiremiame vien tritaškiais, viskas daroma pagal situaciją ir aplinkybes, bet jeigu priešininkai mums leidžia tai daryti, tai turime tuo pasinaudoti.“
2019 metus Šakių krepšininkai pradėjo rekordais. Dvikovoje su Kauno KTU jie pataikė 20 tritaškių ir pasiekė istorinį NKL rekordą, o praėjusią savaitę jį pagerino iki 22 tritaškių per rungtynes, kurie buvo sumesti į Joniškio „Delikateso“ krepšį.
„Tikrai neturėjome plano subombarduoti KTU ekipos. Vaikinai mėgavosi krepšiniu. Po Naujų metų savo vaikinams nieko blogo negaliu pasakyti. Aišku, mes labai daug išmetame tritaškių, bet tokia ir esame komanda – privalome mesti. Mano krepšininkai jau pradėjo dalintis kamuoliu ir dabar vieną dieną vienas daugiau išsimeta, kitą – kitas. Priklauso nuo to, kaip vyksta rungtynės. Dėl to ir užfiksavome tuos du pasiekimus. Treneriui tuomet geriau netrukdyti, kai komandai einasi žaidimas, kai jiems viskas pavyksta“, – apie pasiektus rekordus sakė specialistas.
Šakių komanda šį sezoną pataiko 40,3 proc. tritaškių ir fiksuoja geriausią rezultatą pirmenybėse. Antroje vietoje su 36,1 taiklumu yra „Palangos Kuršiai“.
Du taikliausi NKL snaiperiai rungtyniauja „Vytyje“. Šarūnas Vingelis yra nepralenkiamas su 50,8 proc. tritaškių taiklumu, o Marijus Užupis realizuoja 47,4 proc. metimų. Paulius Beliavičius su 37,5 proc. taiklumu užima 12-ąją vietą, o 34,3 proc. tolimų šūvių realizuojantis Erikas Jakštys – 28-ąją.
P. Beliavičius per rungtynes vidutiniškai pataiko po 3 tritaškius, M. Užupis ir Š. Vingelis – po 2,5. Vieno tritaškio vidurkį taip pat viršija Erikas Jakštys ir Karolis Kokoška.
„Savaime gavosi surinkti tokią taiklią komandą. Turėjome šešis žaidėjus iš praėjusio sezono, o likusi komanda buvo surinkta prieš sezoną atlikus peržiūrą. Gavosi taip, kad atsirinkome tokius naujus žmones, kurie gali mesti ir prasiveržti. Tada mūsų planas toks ir buvo – žaisti greitą krepšinį, nes po krepšiu bus sunku. O jeigu žaisime greitai, dalinsimės kamuoliu ir laisvi įmesime, tai turėsime šiokių tokių pranašumų puolime. Su tokia mintimi ir pradėjome sezoną“, – pasakojo „Vyčio“ strategas.
Jokia komanda taip taikliai NKL neatakavo iš tritaškio zonos nuo 2011-2012 metų sezono, kai Kauno „LKKA-Atletas“ įmesdavo net 43,2 proc. tolimų metimų.
Kaip ir dabar, taip ir tuomet tritaškio zonoje dominavo Šarūnas Vingelis. Tuomet Kauno komandoje jis per sezoną pataikė net 53 proc. tritaškių (142/268), o vidutiniškai per mačą pelnydavo po 21,5 taško.
Prabėgo aštuoneri metai, tačiau situacija nesikeičia – Š. Vingelis ir toliau yra pavojingiausias NKL snaiperis. Kaip komandai pavyksta savo gynėjui sukurti progas?
„Dėka komandos draugų. Kamuolys vienas, mūsų aikštelėje yra penki, o kartais tas penketas yra toks, jog visi gali pataikyti. Aš vaikinams visada sakau, kad nepagailėkite papildomo perdavimo komandos draugui, kuris stovi visiškai laisvas, nes kitoje atakoje jūs galite būti visiškai laisvas ir gausite kamuolį. Tai reikia skiepyti visiems žaidėjams, kad ne tik jis gali mesti, bet ir taip pat komandos draugai. Aišku, nėra ko slėpti, savo metikams turime ir specialių derinių.
Nėra taip, kad mes visada akcentuojame tritaškius. Yra pas mus dideli žmonės, yra ir ant jų žaidimas. Jeigu puolime gerai sekasi po krepšiu, jeigu varžovai vienas prieš vieną negali apsiginti, tai jie turi logiškai taikyti kažkokią pagalbos sistemos ar kitas gynybines sistemas.
Jeigu centrai gerai žais, savaime daugiau vietos ir perimetre atsiranda vietos. Tada, jeigu kamuolys vaikšto greitai ir laiku, jis atsiduria ten, kur lieka laisvas krepšininkas. Esmė tokia, kad mes neturime vidutinio ūgio, nes turime tik du centrus, o visi kiti yra žemesni nei 2 metrų ūgio. Neturime nei gero lengvojo krašto, nei ketvirto numerio. Daugmaž esame visi vienodo ūgio, tad turime ryškinti stipriąsias puses. Tai pastaruoju metu ir darome“, – pasisakė E. Kučiauskas.
Tritaškiais vieną po kito varžovus baudžianti „Vyčio“ komanda NKL laimėjo jau 12 kartų iš eilės ir iki lyderės Marijampolės „Sūduvos-Mantingos“ priartėjo per vieną pergalę.